Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moskevský strážní pes

1. 12. 2008

STANDARD PLEMENE

 

MOSKEVSKÝ STRÁŽNÍ PES

(Moskovskaja storoževaja)

 

Země původu: Rusko

 

Určení: již v samotném názvu plemene je uvedeno jeho určení, pes - hlídač a společník – výborně si zvykne v bytě i v rodinném domě, není náročný na chov a na klimatické podmínky, je poslušný, vyrovnaný, má vrozenou ochranu majitele, místa, obydlí, hlídací pes.

 

Klasifikace FCI: druhá skupina, molossoidní, bez pracovních zkoušek.

 

Krátká historická informace:

Plemeno bylo vyšlechtěno v Moskvě v 50-tých letech XX. Století. Autorem plemene je Ústřední škola vojenského chovu psů, šlechtitelská stanice „Rudá hvězda“. Plemeno vzniklo rozšířeným reprodukčním křížením plemen: kavkazský ovčák, bernardýn a ruský strakatý honící pes. Praotcem plemene moskevský strážní pes je Orslan.

První popis standardu plemene skupiny moskevský strážní pes byl vypracován v roce 1958. Následující standard byl publikován při získání statutu plemene v roce 1985. 17. dubna 1992 byl Federací chovu služebních psů potvrzen nový standard.

Platný standard s malými změnami a doplňky byl v roce 1997 schválen Správou živočišné výroby a plemenářství Ministerstva zemědělské výroby Ruska a přijat RKF (Ruská kynologická federace).

 

Celkový vzhled / chování, temperament:

Moskevský strážní pes je mohutný pes, se širokým poněkud prodlouženým tělem, s dobře vyvinutou objemovou muskulaturou, mohutného typu těla, aktivní a pohyblivý. Psi jsou výraznějšího samčího vzhledu než feny.

Je spolehlivý, poslušný, sebejistý, vyrovnaný, inteligentní mezi hlídacími psy, se silně výrazným hlídacím instinktem, samostatný a kontaktní, bezmezně oddaný majiteli a celé rodině, neprojevuje nemotivovanou agresi. Dobře se cvičí, může sloužit jako pes-společník, obranář, služební i hlídací pes.

 

Proporce:

V procentech vyjádřené porovnání proporcí různých částí těla je následující:

Délka těla k výšce psa v kohoutku je u psů 104-105%, u fen 106-108%.

Délka hrudního koše k výšce psa v kohoutku je od 50% do 52%.

Délka tlamy k délce hlavy je přibližně od 34% do 37%.

 

Hlava:

Je masivní, mohutná, široká, a hluboká v lebeční části. Čelo je široké, trochu vypouklé, vyvinuté nadoboční oblouky, hrbolek v zátylku je masivní, svalnatý, méně zřetelný.

 

Čelní sklon (stop):

Krátký, jasně zřetelný.

 

Čenich:

Je mohutný, široký, černý.

 

Tlama:

Je o něco kratší než lebeční část, široká, tupá, hluboká, objemná, pod očima je dobře zaplněná. Délka tlamy k délce hlavy je od 34% do 37%. Profil tlamy je rovnoběžný s linií čela.

 

Pysky:

Tlusté, masité, černé barvy, zakrývající, ale nepřesahující spodní čelist.

 

Čelisti:

Mohutné, široké. Zuby velké bílé, těsně k sobě přiléhající, plný komplet je 42 zubů, řezáky mají spodní část v jedné linii. Skus je nůžkovitý, zlomené zuby, které nevadí určení skousnutí, nemají vliv na hodnocení.

 

Lícní kosti:

Dobře vyvinuté.

 

Oči:

Nevelké, tmavé, okrouhlého tvaru, hluboko, široko a přímo posazené, výraz očí je klidný, sebejistý. Víčka černá, těsně přiléhající.

 

Uši:

Nevelké, visící na chrupavkách, trojúhelníkového tvaru se zaoblenými konci, těsně přiléhající předním krajem k lícním kostem, nachází se nad linií očí, jsou ochlupené.

 

Krk:

Střední délky, která se rovná přibližně délce hlavy, má oválný průřez, je svalnatý se sklonem, 45 stupňů k linii horizontu, zátylek je dobře výrazný, dovoluje se nevelké prověšení.

 

Tělo:

Tělo je nemnoho prodloužené, dobře vyvážené, proporcionální, objemné, hluboké.

 

Vrchní linie:

Kohoutek je vysoký, svalnatý, hřbet přímý, pevný, bedra napružená, svalnatá, zadek (krup) středně dlouhý, lehce nakloněný.

 

Kohoutek:

Vysoký, široký, dlouhý, svalnatý, dobře vyvinutý, zvláště u psů.

Výška v kohoutku by měla být trochu vyšší než výška v kříži.

 

Hřbet:

Pevný, přímý, široký, svalnatý, délka by se měla rovnat polovině vzdálenosti od kohoutku do kořene ocasu ve vrchní linii.

 

Bedra:

Krátká, široká, svalnatá, nemnoho vypouklá, s délkou poloviny délky hřbetu.

 

Zadek: (krup)

Široký, svalnatý, přiměřeně dlouhý, lehce skloněný (5-10 stupňů), délka rovná přibližně polovině délky hřbetu.

 

Hrudník:

Hluboký, dlouhý, široký s okrouhlými dlouhými žebry, viditelně se rozšiřující k zadní části těla. Přední část hrudníku trochu vystupuje dopředu před ramenními a lopatkovými klouby. Hloubka hrudníku v poměru k výšce v kohoutku je 50-52%.

 

Spodní partie a břicho:

Přiměřeně vtáhnuté.

 

Ohon:

Vysoko posazený, široký, tlustý, délkou dosahuje na skákací kloub. Ve stavu klidu je spuštěn dolů, na konci je lehce ohnut.

Ve vzrušeném stavu se zvedá výše nad linii zad.

 

Přední končetiny:

Při pohledu zpředu přímé a rovnoběžné, Lopatky jsou dlouhé, šikmo postavené s ramenními kostmi vytvářejí úhel kolem 90 stupňů. Ramena jsou svalnatá, předplecí přímé, přiměřeně dlouhé, masivní. Lokty směřují jenom dozadu. Holeně jsou krátké, široké, pevné, lehce nakloněné. Délka předních nohy do lokte je 50-54% výšky v kohoutku.

 

Přední tlapy:

Velké, kulatého tvaru, stažené do chumáčku, polštářky masité, tlusté, drápy libovolné barvy.

 

Zadní končetiny:

Při pohledu zezadu jsou přímé a rovnoběžné, jsou širší než přední. Bederní kosti nejsou dlouhé a mají nevelký sklon. Bederní kosti a holenní kosti jsou téměř stejně dlouhé. Úhly kolenních a skákacích kloubů jsou při pohledu z boku nemnoho vzpřímené. Nárty jsou postaveny téměř svisle, jsou krátké a široké.

 

Tlapy zadních končetin:

Mají oválný tvar, stažené do chomáčku, polštářky jsou masité a tlusté, drápy libovolné barvy. Přirostlé prsty musí být odstraněny.

 

Pohyb:

Pro plemeno jsou charakteristickými běhy: krátký klus a těžký cval. Při lehkém klusu se končetiny musí pohybovat přímočaře, při zvýšení rychlosti pohybu se přední končetiny přibližují ke střední linii, klouby předních a zadních končetin se volně pohybují. Kohoutek a zadek (krup) mají být při klusu v jedné rovině.

 

Zbarvení:

Zrzavě strakatý, skvrnitý, bílý s rezavými skvrnami, zrzavě-černými, černo-zrzavými, sobolími, přítomnost zrzavého odstínu ve zbarvení je nutná. Nezbytná je bílá hruď, přední končetiny do lokte, zadní končetiny do bérce, konec ocasu, zadek by měl mít na bílém základu libovolné z uvedených zbarvení, tmavé brýle, černá barva na uších. Zbarvení skvrn na hlavě by mělo být tmavší než na těle.

 

Kožní pokryv:

Kůže je tlustá, těsně přiléhající, na krku může být prověšena.

 

 

Srst:

Srst je hrubá, dlouhá, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutým podkladem, delší chlupy jsou přímé. Na hlavě a na přední straně končetin je srst kratší, těsně přiléhající. Okrasná srst je více rozvinuta u psů než u fen a vyniká ve tvaru hřívy na krku u psů a „náletů“ na zadní straně předních a zadních končetin. Je povoleno mírné zvlnění srsti na hřbetě, zadku a bedrech.

 

Rozměry:

Psi minimálně 68 cm, feny minimálně 66 cm.

Výška u psů spíše 77-78 cm, u fen 72-73 cm.

Vrchní hranice růstu není stanovena.

 

Váha:

Psi od 60 kg výše, feny od 45 kg.

 

Varlata:

Psi musí mít dvě normální varlata, plně spuštěná do šourku.

 

Vady:

Libovolná odchylka od výše uvedených bodů se musí hodnotit jako vada. Pozornost vadě musí být úměrná k jejímu stupni.

 

Typ jiného plemene. Lehká stavba těla, čtvercový formát. Ochablost, zbytečná vzrušivost. Úzká, lehká hlava, okrouhlá lebka, hladký přechod od čela k tlamě, nebo příliš ostře výrazný stop, svisající pysky, úplně překrývající spodní čelist, tvořící „kapsu“. Výrazná rýha mezi očima. Hluboké záhyby na čele a na lícních kostech, značně nepigmentovaná místa pysků, neúplně pigmentovaný čumák. Silně zmuchlané uši, polostojící, silně odstávající od hlavy.

Velmi světlé, modré oči, různá barva očí. Vypouklé, úzce nebo šikmo posazené oči, vlhká víčka, silně vyvinutá třetí víčka, zachmuřený, ponurý pohled. Carries-hnilý kaz zubů. Řezáky nerozmístěné v jedné rovině. Dlouhá, vysoko umístěná šíje, výrazně zdůrazněné zavěšení. Výrazně zřetelně vysoký zadek. Ohon svinutý do kruhu nebo háčku s obratly na konci srostlými. Krátký, neúplný ocas. Přímá a ostrá ramena. Krátké lopatky nebo ramenní kosti. Úzce postavené přední a zadní končetiny, výrazně přiblížené skákací klouby. Příliš napřímené úhly skákacích kloubů, dlouhé holeně. Slabý spojující aparát. Omezený nebo nekoordinovaný pohyb. Výskyt srostlých palců. Kudrnaté chlupy, vlnitá srst na těle, velmi krátká srst s chybějícími ozdobnými chlupy. Všechna zbarvení mimo uvedených ve standardu. Bílá skvrna na uších, výrazná asymetrie brýlí nebo jednostranná maska („monokl“), brýle nezakrývající vnitřní úhel oka.

Psi menší než 68 cm, feny menší než 66 cm.

 

Diskvalifikující vady:

Zbabělost nebo přílišná vzrušivost. Všechny odchylky od nůžkovitého skousnutí, Chybějící zuby (jeden nebo více zubů). Hnědá víčka a čenich. Jinochod. Neplodnost.

 

 

 

 mám to z: www.moskevak.cz/1strana.htm

 

Náhledy fotografií ze složky moskevský strážní pes

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář